
Fotografii și obiecte din Primul Război Mondial, la Muzeul Național de Istorie
Numărul 25, 20-26 septembrie 2016 » Roza vânturilor
Muzeul Național de Istorie a României (MNIR) găzduiește, începând cu mijlocul lunii septembrie, expoziția România în Marele Război, consacrată comemorării a 100 de ani de la intrarea țării noastre în conflagrația ce a redesenat harta Europei. Expoziția reprezintă o inițiativă a MNIR și a fost realizată cu sprijinul a 20 de instituții din țară și Republica Moldova.
Reunind documente oficiale și private, presă, fotografii și obiecte tridimensionale originale – unele dintre ele contribuții ale unor colecționari privați și ale Editurii Humanitas –, expoziția România în Marele Război își propune să redea o imagine panoramică a lumii românești și a realităților sale de la acea vreme, precum și a provinciilor istorice aflate sub administrația austro-ungară și rusească. Astfel, sunt prezentate subiecte mai puțin abordate până acum, precum înfrângerile militare din toamna-iarna anului 1916, suferințele populației civile aflate în refugiu sau rămase sub administrația militară străină, destinul prizonierilor români căzuți în captivitatea Puterilor Centrale, epidemiile, viața cotidiană din tranșee, arta de război.
Expoziția este deschisă publicului până la 15 martie 2017. Informații despre programul de vizitare și costul biletelor sunt disponibile aici. (O.P.)
Un concurs internațional la care tehnologia de vârf s-a unit cu arta de calitate
Toamna muzicală, „recoltă” bogată de roade ale talentului și dăruirii artistice
Icarii contemporani, la un show aviatic de excepție, BIAS 2023
Pe litoral, nu numai soare și festivaluri. Sănătatea revine „în forță”
Ziua Internațională a Prieteniei, o sărbătoare a tot ceea ce au valoros oamenii
În „lunga vară fierbinte”, recorduri de „temperatură” cultural-artistică
Noaptea Muzeelor la Sate – o premieră europeană în spațiul mioritic
Ia și Sânzienele, simboluri ale unor tradiții permanent cultivate și îmbogățite