
Rata anuală a inflației, minus 0,7% în iunie
Numărul 16-17, 19 iulie - 1 august 2016 » Breviar statistic
Rata anuală a prețurilor de consum a fost, în iunie 2016, de minus 0,7%, potrivit datelor Institutului Național de Statistică (INS). „Prețurile de consum, măsurate prin indicele prețurilor de consum (IPC) și pe baza indicelui armonizat al prețurilor de consum (IAPC), au fost mai mici cu 0,7% în luna iunie 2016 comparativ cu luna iunie 2015”, se precizează într-un comunicat al INS.
În iunie 2016, ponderea mărfurilor și serviciilor care au înregistrat o scădere a prețurilor, comparativ cu iunie 2015, este de 49,8%; cele care au avut creșteri cuprinse în intervalul 0-2,5% dețin o pondere de 34,7%. Mărfurile și serviciile ale căror prețuri s-au majorat cu mai mult de 2,5% au o pondere de 15,5%. Rata medie a prețurilor de consum în ultimele 12 luni (iulie 2015 – iunie 2016) față de precedentele 12 luni (iulie 2014 – iunie 2015), calculată pe baza IPC, este de minus 2,0%. Determinată pe baza IAPC, rata medie este de minus 1,7%.
Potrivit INS, în iunie 2016, față de aceeași lună a anului anterior, prețurile de consum au crescut la grupa mărfurilor alimentare cu 0,03%, dar au scăzut la cele nealimentare cu 1,22%, iar la servicii, cu 0,7%.
Flacăra culturii europene se aprinde la Timișoara
Mesajele de suflet ale Zilei Culturii Naționale
Debutul muzical în 2023 sub „bagheta” performanței
Sezonul expozițional de iarnă, o sărbătoare a artei contemporane
La Târgul Gaudeamus 2022 a renăscut speranța că, în România prezentă și viitoare, cartea va ocupa locul pe care îl merită
Celebrități care au unit arta cu medicina: Brâncuși și Gerota
„Tichetele culturale”, un sprijin financiar pentru „consumatorii” de produse creative
Un turneu de succes al muzicii fără frontiere