Bruxelles: recomandări ale ETAF pentru un sistem fiscal european simplificat și pregătit pentru viitor. CECCAR, împreună cu liderii europeni, la eveniment
Numărul 39, 2-8 oct. 2024 » Agenda CECCAR
Miercuri, 25 septembrie a.c., la Bruxelles, European Tax Adviser Federation (ETAF) a organizat un eveniment dedicat prezentării Manifestului ETAF, un document strategic ce conturează principalele priorități ale membrilor săi pentru următorii cinci ani. Manifestul, structurat în șase piloni, conține 25 de recomandări detaliate adresate Comisiei Europene și Parlamentului European, având ca scop crearea unui sistem fiscal european simplificat, eficient și pregătit pentru provocările viitorului.
La eveniment au participat membri ai unor instituții europene, printre care și reprezentanți din partea României. Vicepreședinte al Parlamentului European, Victor Negrescu, și vicepreședinte al Comisiei pentru piața internă și protecția consumatorilor, Maria Grapini, au reprezentat România în cadrul discuțiilor.
În calitate de membru al ETAF și susținător activ al unui cadru fiscal european modern și eficient, Corpul Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România (CECCAR) a fost reprezentat la eveniment, consolidându-și implicarea în inițiativele europene care vizează simplificarea și raționalizarea politicilor fiscale. Participarea CECCAR la astfel de evenimente subliniază angajamentul organizației de a susține măsuri care contribuie la dezvoltarea unui mediu fiscal adaptat nevoilor actuale și viitoare ale economiei europene.
Manifestul ETAF cuprinde printr-o serie de propuneri care vizează, printre altele, reducerea birocrației, digitalizarea proceselor fiscale și promovarea unui cadru de reglementare uniform și coerent la nivelul Uniunii Europene.
(Copyright foto: 123RF Stock Photo)




Turneele primăverii: spectacole așteptate în toate zonele țării
Corul Academic Radio, mereu în avanscena muzicii clasice și contemporane
Teatrul „Grivița 53” își consolidează pozițiile pe scena Zeiței Thalia
„Vivaldi Rocks”, o sărbătoare pentru melomani din țară și de peste hotare
Un spectacol muzical de excepție prin reinterpretarea unor capodopere clasice
Anul Brâncuși, debut spectaculos în prag de primăvară
ARCUB, la a 30-a aniversare. Deschiderea Stagiunii Internaționale de Teatru – 2026
La Muzeul BNR, o expoziție care... „face toți banii”