ANAF: Peste 38.000 de contribuabili au depus notificări sau cereri de anulare a obligațiilor accesorii
Telex » Știri
28 noiembrie 2019
Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) informează că, până la data de 19 noiembrie a.c., 38.026 contribuabili au depus notificări/cereri de anulare a obligaţiilor accesorii, failităţi fiscale reglementate prin OG nr. 6/2019. „Agenţia Naţională de Administrare Fiscală continuă acţiunile de susţinere a contribuabililor în vederea conformării la plata obligaţiilor fiscale şi le reaminteşte celor care înregistrează obligaţii fiscale principale restante, la data de 31.12.2018, că pot beneficia, în condiţiile reglementate de OG nr. 6/2019, de o serie de facilităţi fiscale. Una dintre ele este sub forma anulării, în totalitate, a obligaţiilor accesorii”, se arată într-un comunicat al ANAF.
Astfel, pentru accesarea facilităţii fiscale constând în anularea obligaţiilor accesorii, ANAF precizează că, până la 16 decembrie 2019, inclusiv, trebuie să fie respectate condiţiile impuse de lege, respectiv achitarea obligaţiilor bugetare principale cu scadenţe până la 31 decembrie 2018, precum şi a obligaţiilor bugetare principale şi accesorii cu termene de plată între 1 ianuarie 2019 şi 16 decembrie 2019. Anularea obligaţiilor accesorii nu este condiţionată de depunerea notificării privind intenţia de a beneficia de această facilitate fiscală, însă este obligatoriu să fie depusă, până la data de 16 decembrie 2019, inclusiv, o cerere în acest sens, la organele fiscale competente.
„Eficienţa accesării unei astfel de facilităţi constă în aceea că, prin achitarea voluntară a obligaţiilor bugetare principale restante la 31.12.2018, precum şi a obligaţiilor bugetare principale şi accesorii cu termene de plată între 01.01.2019 şi 15.12.2019, se pot anula obligaţiile accesorii aferente obligaţiilor bugetare principale restante la 31.12.2018. În caz contrar, se vor continua măsurile de executare silită asupra tuturor veniturilor şi bunurilor deţinute de contribuabili pentru recuperarea acestor obligaţii. Cererea de anulare a obligaţiilor de plată accesorii poate fi depusă şi fără a fi necesară deplasarea contribuabilului la organul fiscal compentent, respectiv prin intermediul serviciului «Spaţiul privat virtual»”, precizează ANAF.







Educația prin lectură, un obiectiv major susținut prin inițiative valoroase
Toamna teatrală: un festival național la a XXXV-a ediție
Bucureștiul, capitala celui mai așteptat festival cinematografic al acestei toamne
Galați, octombrie 2025: epicentru al comediei teatrale românești
Festivalul Internațional de Teatru Independent, sub semnul ineditului
Două mari festivaluri într-un weekend cinematografic memorabil
Septembrie 2025, luna unor recorduri cultural-artistice
BIAS 2025, un show aviatic la superlativ