BNR: Activele financiare ale administrațiilor publice au scăzut la 26,8%, la finele trimestrului II din 2025
Numărul 40, 15-21 oct. 2025 » Breviar statistic
Activele financiare ale administrațiilor publice au crescut în trimestrul al doilea din 2025 cu 6,9%, comparativ cu perioada similară a anului anterior, însă ca pondere în produsul intern brut (PIB) s-au diminuat cu 0,3 puncte procentuale (pp), ajungând la 26,8%, conform datelor publicate de Banca Națională a României (BNR), citate de Agerpres.
Potrivit BNR, dinamica indicatorului a fost determinată, în principal, de creșterea stocului de participații și acțiuni/unități ale fondurilor de investiții (+10,2%), urmată de alte conturi de primit (taxe, impozite, contribuții sociale, creanțe comerciale, sume datorate de agenții economici autorităților publice și creanțe externe) al căror stoc a crescut cu 6,6%, până la nivelul de 7,2% din PIB și de disponibilitățile de natura numerarului și depozitelor al căror stoc s-a majorat cu 5,5%, atingând un nivel de 7,2% din PIB. Stocul creditelor acordate de administrațiile publice s-a micșorat cu 0,8%, până la nivelul de 2,1% din PIB (în scădere cu 0,2 pp comparativ cu trimestrul II 2024).
Angajamentele financiare ale administrațiilor publice, exprimate ca pondere în PIB, au crescut cu 5,1 pp, ajungând la 63% la finele trimestrului II 2025. Această evoluție a fost determinată în principal de majorarea stocului titlurilor de natura datoriei (+4,0 pp în perioada analizată), până la 43,5% din PIB, ca urmare a emisiunilor de obligațiuni lansate de Ministerul Finanțelor pe piața internă și externă, în vederea finanțării deficitului bugetar și refinanțării datoriei guvernamentale, explică BNR.
Stocul creditelor guvernamentale angajate a înregistrat o majorare cu 31,9%, față de trimestrul II 2024, pe seama emisiunilor de titluri de stat nenegociabile destinate populației din cadrul programului Tezaur10. În termeni relativi, indicatorul a crescut cu 1,6 pp, până la nivelul de 8,7% din PIB. Alte conturi de plătit au atins un nivel de 9,7% din PIB.
Sectorul administrațiilor publice a înregistrat un necesar net de finanțare de 1,3% din PIB în trimestrul II 2025, comparativ cu 1,2% din PIB în trimestrul II 2024. Administrația centrală a consemnat un necesar net de finanțare de 1,5% din PIB, iar administrațiile locale de doar 0,001% din PIB. Administrațiile de securitate socială au consemnat o capacitate netă de finanțare de 0,16%.
(Copyright foto: 123RF Stock Photo)




Turneele primăverii: spectacole așteptate în toate zonele țării
Corul Academic Radio, mereu în avanscena muzicii clasice și contemporane
Teatrul „Grivița 53” își consolidează pozițiile pe scena Zeiței Thalia
„Vivaldi Rocks”, o sărbătoare pentru melomani din țară și de peste hotare
Un spectacol muzical de excepție prin reinterpretarea unor capodopere clasice
Anul Brâncuși, debut spectaculos în prag de primăvară
ARCUB, la a 30-a aniversare. Deschiderea Stagiunii Internaționale de Teatru – 2026
La Muzeul BNR, o expoziție care... „face toți banii”