
Consumul final de energie electrică, în scădere
Numărul 8, 17-23 mai 2016 » Breviar statistic
În primul trimestru al anului, resursele de energie primară au scăzut cu 0,3%, față de același interval din 2015, iar cele de energie electrică au crescut cu 2,1%. Principalele resurse de energie primară în primele trei luni ale anului au totalizat 8,332 milioane tone echivalent petrol (tep), în scădere cu 28,7 mii tep față de trimestrul I din 2015. Producția internă a însumat 5,510 milioane tep, în scădere cu 0,21 milioane tep față de aceeași perioadă a anului precedent, iar importul a fost de 2,822 milioane tep.
În intervalul ianuarie-martie 2016, resursele de energie electrică au fost de 18,297 miliarde kWh, în creștere cu 384,4 milioane kWh (+2,1%) față de perioada similară din 2015.
Consumul final de energie electrică în primul trimestru din acest an a fost de 14,336 miliarde kWh, cu 8,5% mai mare față de trimestrul I din 2015. Exportul de energie electrică a fost de 2,066 miliarde kWh, în scădere cu 537,0 milioane kWh.
Cu multe târguri se face… primăvară
Un festival de arhitectură subordonat calităţii vieţii de zi cu zi
EnergyFEST, o fereastră deschisă spre un viitor sustenabil
Cererea şi oferta de carte, stimulate de Ziua Naţională a Lecturii
Arta muzicală, la superlativ: Madrigal, 60 de ani
Premieră necinematografică în... cinematografie
Flacăra culturii europene se aprinde la Timişoara
Mesajele de suflet ale Zilei Culturii Naţionale