Ministerul Finanțelor a planificat împrumuturi de 5,675 miliarde de lei de la bănci, în septembrie
Telex » Știri
2 septembrie 2024
Ministerul Finanțelor (MF) a planificat, în luna septembrie 2024, împrumuturi de la băncile comerciale în valoare de 5 miliarde de lei, la care se poate adăuga suma de 675 milioane de lei prin sesiuni suplimentare de oferte necompetitive, aferente licitațiilor de obligațiuni, informează Agerpres. Suma totală, de 5,675 miliarde de lei, este cu 25 milioane de lei mai mică față de cea care a fost programată în august 2024, de 5,7 miliarde de lei, și va fi destinată refinanțării datoriei publice și finanțării deficitului bugetului de stat.
Conform prospectului publicat în Monitorul Oficial, în data de 5 septembrie va fi organizată licitație pentru o emisiune de certificate de trezorerie cu discont, în sumă de 500 de milioane de lei, cu scadența în 27 august 2025.
De asemenea, pe parcursul lunii septembrie 2024, vor fi organizate licitații pentru 10 emisiuni de obligațiuni de tip benchmark, cu o valoare totală de 4,5 miliarde lei, urmate a doua zi de o sesiune suplimentară de oferte necompetitive, cu o valoare de 15% din valoarea inițială a emisiunii de obligațiuni (675 milioane de lei în total).
Astfel, au fost programate licitații pentru șapte emisiuni de obligațiuni de 500 milioane lei, în 2 septembrie (pentru două emisiuni), în 9 septembrie, 12 septembrie, 16 septembrie, 23 septembrie și 26 septembrie, pentru două emisiuni de 400 milioane lei, în 5 septembrie și 30 septembrie, și o emisiune de 200 milioane lei, în 19 septembrie.






Turneele primăverii: spectacole așteptate în toate zonele țării
Corul Academic Radio, mereu în avanscena muzicii clasice și contemporane
Teatrul „Grivița 53” își consolidează pozițiile pe scena Zeiței Thalia
„Vivaldi Rocks”, o sărbătoare pentru melomani din țară și de peste hotare
Un spectacol muzical de excepție prin reinterpretarea unor capodopere clasice
Anul Brâncuși, debut spectaculos în prag de primăvară
ARCUB, la a 30-a aniversare. Deschiderea Stagiunii Internaționale de Teatru – 2026
La Muzeul BNR, o expoziție care... „face toți banii”