ANOFM organizează 139 de programe de formare profesională în luna iunie
Telex » Știri
30 mai 2024
Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM) informează că va organiza, în luna iunie 2024, 139 programe de formare profesională pentru un număr de 2.097 persoane care beneficiază, conform legii, de servicii de formare profesională gratuite, derulate de agențiile teritoriale de profil.
Programele de formare profesională cu cele mai multe locuri disponibile vizează calificări precum: referent resurse umane - 160 de persoane; îngrijitor spații verzi - 140; lucrător comercial - 109; operator întroducere validare și prelucrare date - 109; instalator instalații tehnico-sanitare și de gaze - 90; instalator în domeniul sănătății și securității în muncă -74; agent securitate - 70; competențe digitale de utilizare a tehnologiei ca instrument de învățare și cunoaștere - 70; îngrijitoare bătrâni la domiciliu - 70; competențe de comunicare în limba română - 65.
Județele în care, în luna iunie, se vor organiza cele mai multe cursuri, cu număr mare de participanți, sunt: Suceava (210 persoane), Dâmbovița (140), București (126).
Pentru detalii, cei interesați se pot adresa agenției teritoriale pentru ocuparea forței de muncă în a cărei rază au domicliul sau reședința sau pot vizualiza oferta de cursuri pe www.anofm.ro, la secțiunea "Persoane fizice/Cursuri de formare profesională".
(Copyright foto: 123RF Stock Photo)






Turneele primăverii: spectacole așteptate în toate zonele țării
Corul Academic Radio, mereu în avanscena muzicii clasice și contemporane
Teatrul „Grivița 53” își consolidează pozițiile pe scena Zeiței Thalia
„Vivaldi Rocks”, o sărbătoare pentru melomani din țară și de peste hotare
Un spectacol muzical de excepție prin reinterpretarea unor capodopere clasice
Anul Brâncuși, debut spectaculos în prag de primăvară
ARCUB, la a 30-a aniversare. Deschiderea Stagiunii Internaționale de Teatru – 2026
La Muzeul BNR, o expoziție care... „face toți banii”