
BEI: Oamenii sunt dispuși să renunțe la călătoriile cu avionul pentru a combate schimbările climatice
Numărul 2, 19-25 ian. 2021 » Lumea în care trăim
Aproape o treime din populația globului ar fi dispusă să zboare mai puțin cu avionul, chiar și după ce restricțiile impuse în contextul pandemiei vor fi ridicate, potrivit unui sondaj publicat de Banca Europeană de Investiții (BEI), care arată o credință din ce în ce mai răspândită că acțiunile individuale au un impact asupra climei, transmite Bloomberg, preluată de Agerpres. Sondajul, derulat în rândul a peste 30.000 de persoane, arată că 72% dintre europeni și americani și 84% dintre chinezi cred că propriul lor comportament poate avea o contribuție la contracararea schimbărilor climatice, în creștere cu 7 până la 12 puncte procentuale față de situația de anul trecut.
În prezent, oamenii cred că renunțarea la călătoriile cu avionul ar fi unul dintre cele mai ușoare lucruri la care ar putea recurge pentru a-și reduce amprenta de carbon. În schimb, respondenții sunt mult mai reticenți când vine vorba să renunțe la video streaming, la cumpărarea de haine noi sau la a consuma carne.
Atunci când restricțiile care au legătură cu Covid-19 vor fi ridicate, 43% dintre europeni, 40% dintre americani și 65% dintre chinezi au spus că vor încerca să evite să zboare cu avionul, arată sondajul derulat în luna octombrie. Mulți dintre aceștia au menționat schimbările climatice drept principalul motiv.
Chiar dacă numărul pasagerilor a scăzut dramatic anul trecut din cauza pandemiei, sectorul aviației ar urma să fie responsabil pentru o cotă mai mare din emisiile de CO2 în deceniile următoare. Potrivit estimărilor BloombergNEF, în 2019, industria aviației a aruncat în atmosferă peste un miliard de tone de CO2. „Perioada post-Covid-19 va oferi o oportunitate pentru a face un salt uriaș în tranziția la o economie cu emisii reduse de carbon și rezistentă la schimbările climatice”, a declarat vicepreședintele BEI, Ambroise Fayolle.
În schimb, sondajul a descoperit că oamenii sunt mult mai puțin dispuși să renunțe la a deține un autoturism, care ar putea avea un impact mai mare asupra climei. Aviația este responsabilă pentru doar 2,5% din emisiile globale de CO2, iar transportul rutier este responsabil pentru aproape 15%.
Pe o listă de acțiuni de combatere a schimbărilor climatice, 39% dintre europeni și 38% dintre americani au spus că renunțarea la a deține un autoturism ar fi cel mai greu pentru ei. Aceasta scoate în evidență nevoia ca producătorii auto să facă trecerea la vehiculele electrice sau cele pe hidrogen, pentru a putea reduce impactul automobilelor asupra mediului.
Așa cum era de așteptat, o proporție mare de oameni din întreaga lume au spus că este puțin probabil să utilizeze transportul public pentru a evita să contacteze virusul Covid-19. Mijloacele alternative de transport au crescut, 89% dintre respondenții chinezi, 72% dintre europeni și 69% dintre americani au spus că folosesc bicicleta sau merg pe jos mai mult.
Banca Europeană de Investiții a fost constituită prin Tratatul de la Roma, din 1958. Acționarii BEI sunt statele membre ale Uniunii Europene, iar accentul principal al activităților de creditare ale BEI este pus pe finanțarea de proiecte ce promovează o dezvoltare regională echilibrată și coeziunea economică și socială într-o Uniune Europeană extinsă.
(Copyright foto: 123RF Stock Photo)
Un concurs internațional la care tehnologia de vârf s-a unit cu arta de calitate
Toamna muzicală, „recoltă” bogată de roade ale talentului și dăruirii artistice
Icarii contemporani, la un show aviatic de excepție, BIAS 2023
Pe litoral, nu numai soare și festivaluri. Sănătatea revine „în forță”
Ziua Internațională a Prieteniei, o sărbătoare a tot ceea ce au valoros oamenii
În „lunga vară fierbinte”, recorduri de „temperatură” cultural-artistică
Noaptea Muzeelor la Sate – o premieră europeană în spațiul mioritic
Ia și Sânzienele, simboluri ale unor tradiții permanent cultivate și îmbogățite