
Cifra de afaceri din industrie a crescut cu 3,1% în primele șapte luni
Telex » Știri
12 septembrie 2016
Cifra de afaceri în industrie s-a majorat cu 3,1% în primele șapte luni ale anului, comparativ cu perioada similară din 2015, în termeni nominali, potrivit unui comunicat al Institutului Național de Statistică (INS). Creșterea s-a datorat în mare parte industriei prelucrătoare, unde s-au înregistrat afaceri mai mari cu 4,4%. Industria extractivă a scăzut cu 31,5%. Pe marile grupe industriale, creșteri ale cifrei de afaceri s-au înregistrat în industria bunurilor de folosință îndelungată (+18,5%), industria bunurilor de capital (+9,5%) și industria bunurilor de uz curent (+6,1%). Scăderi s-au consemnat în industria energetică (-19,6%) și industria bunurilor intermediare (-1,1%).
Cifra de afaceri din industrie, în luna iulie 2016, față de luna iulie 2015, a scăzut pe ansamblu cu 3,3%, ca urmare a scăderilor din industria extractivă (-42,2%) și industria prelucrătoare (-2,2%). De asemenea, pe marile grupe industriale, scăderi au înregistrat: industria energetică (-33,5%) și industria bunurilor intermediare (-4,5%). Creșteri s-au consemnat în industria bunurilor de folosință îndelungată (+8,1%), industria bunurilor de capital (+1,9%) și industria bunurilor de uz curent (+0,7%).
Cifra de afaceri din industrie, în iulie 2016, comparativ cu luna precedentă, pe total a scăzut cu 4,0% ca urmare a scăderilor din industria extractivă (-7,7%) și industria prelucrătoare (-3,9%).
(Sursa: Agerpres)
Un tramvai circulă prin „tunelul timpului” bucureștean
Record cultural-artistic: peste 250.000 de spectatori participanți la Festivalul Neversea
Un veritabil boom al turismului cultural-artistic și sportiv
„Bucharest Opera Festival”, încununarea unui centenar de remarcabile realizări muzicale
Sezonul cultural estival, oferte pentru toate preferințele
BookFest 2022 – 5 zile de călătorie din România până în Țara Soarelui-Răsare
Târgul European al Castelelor, între lupte de cavaleri și spectacole de muzică modernă
Concursul internațional „George Enescu”. Pe podium, înalta ținută artistică și virtuțile talentului