ONRC: Numărul insolvențelor a scăzut cu 26,16%, în primul semestru
Telex » Știri
30 iulie 2020
Numărul societăţilor comerciale şi persoanelor fizice autorizate intrate în insolvenţă a scăzut cu 26,16% în primele şase luni din 2020, comparativ cu perioada similară a anului trecut, la 2.360 insolvenţe, reiese din datele publicate pe site-ul Oficiului Naţional al Registrului Comerţului (ONRC), citate de Agerpres. Cele mai multe firme şi PFA-uri intrate în insolvenţă au fost înregistrate în Bucureşti, respectiv 423, în scădere cu 23,23% faţă de perioada ianuarie-iunie 2019. Pe locurile următoare în ierarhia insolvenţelor se află judeţele Bihor - cu 211 de insolvenţe (-12,08%), Constanţa - 140 (-17,16%) şi Cluj - 139 (+12,1%).
Pe domenii de activitate, în primele şase luni, cel mai mare număr de insolvenţe s-a înregistrat în comerţul cu ridicata şi cu amănuntul; repararea autovehiculelor şi motocicletelor, respectiv 676 (-31,79%), urmat de construcţii - 372 (-20,17%) şi industria prelucrătoare - 297 (-21,43%).
În iunie au fost înregistrate 724 de insolvenţe, cele mai multe în Bucureşti - 212 şi în judeţele Bihor - 57, Cluj - 46 şi Constanţa - 28.
(Copyright foto: 123RF Stock Photo)






Turneele primăverii: spectacole așteptate în toate zonele țării
Corul Academic Radio, mereu în avanscena muzicii clasice și contemporane
Teatrul „Grivița 53” își consolidează pozițiile pe scena Zeiței Thalia
„Vivaldi Rocks”, o sărbătoare pentru melomani din țară și de peste hotare
Un spectacol muzical de excepție prin reinterpretarea unor capodopere clasice
Anul Brâncuși, debut spectaculos în prag de primăvară
ARCUB, la a 30-a aniversare. Deschiderea Stagiunii Internaționale de Teatru – 2026
La Muzeul BNR, o expoziție care... „face toți banii”