Rata șomajului înregistrat în evidențele ANOFM, 2,85% în luna septembrie
Telex » Știri
4 noiembrie 2021
La sfârșitul lunii septembrie 2021, rata șomajului înregistrat la nivel național, în evidențele Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM) a fost de 2,85%, mai mică decât cea din luna anterioară cu 0,08 puncte procentuale (pp) și mai mică cu 0,41 pp decât cea din luna septembrie a anului 2020, a anunțat astăzi instituția.
Numărul total de șomeri la sfârșitul lunii septembrie 2021 a fost de 249.151 de persoane, mai mic cu 6.929 de persoane față de cel înregistrat la finele lunii anterioare.
Din totalul șomerilor înregistrați, 58.796 au fost șomeri indemnizați și 190.355 neindemnizați. Numărul șomerilor indemnizați a scăzut cu 3.676 de persoane, iar numărul șomerilor neindemnizați a scăzut cu 3.253 persoane față de luna precedentă.
Pe medii de rezidență, numărul șomerilor la finele lunii septembrie se prezintă astfel: 78.477 șomeri provin din mediul urban și 170.674 șomeri provin din mediul rural.
Cei mai mulți șomeri aveau între 40 - 49 de ani (64.397), urmați de cei cu vârstă de peste 55 de ani (50.402), la polul opus aflându-se persoanele între 25 - 29 de ani (11.396).
Referitor la structura șomajului după nivelul de instruire, șomerii fără studii si cei cu nivel de instruire primar au o pondere însemnată în totalul șomerilor înregistrați în evidențele ANOFM (28,39%). Șomerii cu nivel de instruire gimnazial reprezintă 28,97% din totalul șomerilor înregistrați, iar cei cu studii universitare 5,47 %.
(Copyright foto: 123RF Stock Photo)






Turneele primăverii: spectacole așteptate în toate zonele țării
Corul Academic Radio, mereu în avanscena muzicii clasice și contemporane
Teatrul „Grivița 53” își consolidează pozițiile pe scena Zeiței Thalia
„Vivaldi Rocks”, o sărbătoare pentru melomani din țară și de peste hotare
Un spectacol muzical de excepție prin reinterpretarea unor capodopere clasice
Anul Brâncuși, debut spectaculos în prag de primăvară
ARCUB, la a 30-a aniversare. Deschiderea Stagiunii Internaționale de Teatru – 2026
La Muzeul BNR, o expoziție care... „face toți banii”