
Seminar dedicat noutăților fiscale și ceremonia de depunere a jurământului, la Dolj
Numărul 45-46, 28 nov. - 11 dec. 2017 » Agenda CECCAR
Un seminar pe teme de fiscalitate a avut loc luni, 27 noiembrie a.c., la Dolj. Profesioniști contabili din județ și reprezentanți ai Direcției Generale Regionale a Finanțelor Publice Craiova au participat la întrunirea organizată de filială.
Modificările recente ale Codului fiscal și Procedura de soluționare a cererilor de rambursare a taxei pe valoarea adăugată formulate de persoane impozabile neînregistrate și care nu sunt obligate să se înregistreze în scopuri de TVA în România s-au numărat printre subiectele dezbătute de Camelia Elisa Cioroianu, consilier, Serviciul Asistență contribuabili – AJFP Dolj, Aura Buricea, inspector superior – Administrația Regională pentru Contribuabili Mici și Mijlocii, și Georgeta Radu, consilier, Biroul Asistență contribuabili, cu experți contabili, contabili autorizați și stagiari ai filialei.
Cu prilejul întâlnirii profesionale a avut loc și ceremonia de depunere a jurământului de către absolvenții examenului de aptitudini – sesiunea noiembrie 2017.
În prezența președintelui Filialei CECCAR Dolj, conf. univ. dr. Cristian Drăgan, a directorului executiv, Florin Lascu, a membrilor Consiliului filialei și ai Comisiei de disciplină, și a invitaților, dintre care o amintim pe prof. univ. dr. Magdalena Mihai, prorector al Universității din Craiova, noii experți contabili au jurat să aplice corect legile țării și să respecte normele Corpului.
Ceremonia a continuat cu felicitări și urări de succes în activitate, adresate de președintele filialei, precum și ceilalți participanți la eveniment noilor membri ai Corpului.
Un veritabil boom al turismului cultural-artistic și sportiv
„Bucharest Opera Festival”, încununarea unui centenar de remarcabile realizări muzicale
Sezonul cultural estival, oferte pentru toate preferințele
BookFest 2022 – 5 zile de călătorie din România până în Țara Soarelui-Răsare
Târgul European al Castelelor, între lupte de cavaleri și spectacole de muzică modernă
Concursul internațional „George Enescu”. Pe podium, înalta ținută artistică și virtuțile talentului
Cu privirea din prezent spre un trecut fondator. O expoziție internațională Leonardo da Vinci, la Bușteni
Un regal artistic sub prestigioasa emblemă a „Cununii Carpaților”