
Sorin Grindeanu: Pasajul Olteniței va fi deschis circulației începând de sâmbătă, 27 mai
Telex » Știri
25 mai, 10:46
Pasajul Olteniței va fi deschis circulației începând de sâmbătă, 27 mai, a anunțat ministrul Transporturilor și Infrastructurii, Sorin Grindeanu, citat de Agerpres. "Pasajul Olteniței va fi deschis circulației începând de sâmbătă, 27 mai! Este un moment mult așteptat de toți cei care locuiesc în zonă, dar și de cei care tranzitează Centura Capitalei. Acest pasaj va fluidiza circulația și va atenua ambuteiajele rutiere în zona de sud a Bucureștiului'', a notat Sorin Grindeanu, pe pagina sa de Facebook.
Șeful CNAIR, Cristian Pistol, a precizat, tot pe Facebook, că antreprenorul italian s-a mobilizat bine în șantier, deși a întâmpinat unele dificultăti, cauzate în special de aprovizionarea cu materiale din Ucraina.
"Lucrările la Pasajul Oltenița se apropie de final! Am verificat astăzi șantierul și am stabilit ca Pasajul să fie deschis sâmbătă (27 mai). Constructorul s-a mobilizat bine în șantier, deși a întâmpinat unele dificultăti, cauzate în special de aprovizionarea cu materiale din Ucraina. Problemele au fost depășite, însă, și acum suntem siguri că putem da în circulație acest pasaj care va descongestiona traficul rutier în zona de Sud a Capitalei. Pasajul face legătura între București și Popești Leordeni fără ca traficul rutier să se mai intersecteze la nivel cu Centura Capitalei", a subliniat Cristian Pistol.
Constructorul a semnat contractul în anul 2019 și a avut la dispoziție 169,5 milioane de lei, fără TVA, asigurate prin POIM.
Potrivit secretarului de stat în MTI Ionel Scrioșteanu, în urmă cu câteva zile a avut loc testarea sistemului de iluminat public la Pasajul Olteniței - Popești-Leordeni, moment în care s-au aprins și testat toți cei 165 stâlpi instalați pe toate zonele pasajului și 256 lămpi aferente. "Reamintesc faptul că acest sistem de iluminat public este unul inteligent, care își reglează intensitatea în funcție de trafic, printr-un sistem de telegestiune, reducând astfel consumul de energie electrică", a mai spus el.
(Copyright foto: 123RF Stock Photo)
La Festivalul Filmului European, calitatea artistică pe „prim-plan”
Noaptea Muzeelor, un festival național al artei și culturii
Viitorul începe azi: performanțe internaționale ale tinerilor
Capodopere ale artei universale, de la Brukenthal la Art Safari și retur
În Săptămâna Mare, Corul Madrigal a susținut… Mari Concerte
Susținerea financiară a proiectelor culturale, în consonanță cu cererea publicului
La Art Safari, omul contemporan în expresia lui artistică
Expoziție la Biblioteca Academiei Române: mărturii despre un tezaur de presă cu aproape 60.000 de titluri