
1,7 milioane polițe de asigurare obligatorie a locuințelor, la 31 decembrie 2016
Telex » Știri
7 martie 2017
Numărul polițelor de asigurare obligatorie a locuințelor a avansat în luna decembrie a anului trecut cu 7,1% față de aceeași lună a anului anterior, iar volumul primelor brute subscrise (PBS) a ajuns la 146,9 milioane lei, arată datele publicate astăzi de Pool-ul de Asigurare împotriva Dezastrelor Naturale (PAID). Volumul PBS a crescut astfel, în decembrie 2016 față de decembrie 2015, cu 8,9%.
La 31 decembrie 2016, în România erau emise 1,7 milioane de polițe de asigurare obligatorie a locuințelor, față de 1,59 milioane în 31 decembrie 2015, relevă statisticile publicate de PAID. În luna iulie a anului trecut, numărul polițelor depășea 1,75 milioane.
PAID a plătit anul trecut daune de peste 2,52 milioane lei, în scădere cu 16% față de 2015, când au fost plătite circa 3 milioane lei. Din suma totală, PAID a plătit 68,7% (1,73 milioane de lei) pentru daune provocate de inundații în peste 510 dosare. Restul sumelor au fost achitate pentru alunecări de teren (702.180 lei) și mici cutremure (88.816 lei).
Gradul de penetrare a asigurării locuințelor rămâne redus în România, ținând cont că în țară există aproape 9 milioane de locuințe. Bucureștiul este cea mai asigurată regiune din țară, cu un grad de 38,26%. Urmează Ilfov (33,33%), Timiș (30,23%) și Brașov (26,7%).
(Sursa: News.ro)
Un veritabil boom al turismului cultural-artistic și sportiv
„Bucharest Opera Festival”, încununarea unui centenar de remarcabile realizări muzicale
Sezonul cultural estival, oferte pentru toate preferințele
BookFest 2022 – 5 zile de călătorie din România până în Țara Soarelui-Răsare
Târgul European al Castelelor, între lupte de cavaleri și spectacole de muzică modernă
Concursul internațional „George Enescu”. Pe podium, înalta ținută artistică și virtuțile talentului
Cu privirea din prezent spre un trecut fondator. O expoziție internațională Leonardo da Vinci, la Bușteni
Un regal artistic sub prestigioasa emblemă a „Cununii Carpaților”