
ANCPI: Peste 48.300 tranzacții imobiliare, în luna martie
Numărul 15-16, 23 apr. - 4 mai 2020 » Breviar statistic
Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară (ANCPI) a anunțat că, în luna martie, au fost vândute, la nivelul întregii țări, 48.379 de imobile, cu 1.192 mai puține față de luna februarie 2020. Numărul caselor, terenurilor și apartamentelor care au făcut obiectul contractelor de vânzare-cumpărare, la nivel național, în luna martie a acestui an este cu 3.813 mai mare față de perioada similară a anului trecut.
Cele mai multe vânzări de imobile au fost înregistrate, în martie, în București - 10.069, Ilfov - 3.617 și Cluj - 2.975. Județele cu cele mai puține imobile vândute în aceeași perioadă sunt Caraș-Severin - 299, Vaslui - 264 și Olt - 251.
Numărul ipotecilor, la nivel național, în perioada analizată, a fost de 26.982, cu 1.602 mai puțin față de luna februarie 2019. Cele mai multe operațiuni de acest gen au fost înregistrate, luna trecută, în București - 5.732, Ilfov - 2.190 și Cluj - 1.620. La polul opus, se află județele Sălaj - 81, Harghita - 68 și Gorj - 67. Județele în care au fost vândute cele mai multe terenuri agricole în cea de-a treia lună a anului 2020 sunt Dolj - 668, Timiș - 485 și Galați - 476.
(Copyright foto: 123RF Stock Photo)
Ziua Internațională a Faptelor Bune, prilej de reflecție despre noi înșine
Un regal cultural-artistic pentru noi, toți: Luna Brâncuși
Spectatorii retrăiesc bucuria revenirii (parțiale) a teatrelor la normalitate
Câți suntem, cum suntem, cum trăim? Răspunsurile, în noua ediție a Recensământului populației și locuințelor
Expoziția Scriitorii români în Primul Război Mondial: Când „turnul de fildeș” este înlocuit cu tranșeele
Tradițiile trec cu succes „testele” timpului și spațiului
București, pol european și mondial al securității cibernetice
Farmecul de neegalat al anilor de studenție