„Arta vitraliului la 360°” | Prima expoziție de vitraliu din România semnată de Amalia Verzea, la ARCUB – Hanul Gabroveni
Numărul 31-32, 13-26 aug. 2025 » Roza vânturilor
ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului București prezintă, în premieră națională, expoziția „Arta vitraliului la 360°”, semnată de artista Amalia Verzea – una dintre cele mai importante figuri ale vitraliului contemporan. Expoziția, curatoriată de Adina Rențea, va putea fi vizitată între 21 august și 21 septembrie 2025, la ARCUB – Hanul Gabroveni, sălile Coloanelor, Lipscani și Gabroveni.
Potrivit unui comunicat transmis de ARCUB, „evenimentul marchează prima expoziție din România a artistei Amalia Verzea, dedicată exclusiv vitraliului, o artă monumentală rar explorată în spațiul expozițional românesc, un proiect care se înscrie în misiunea ARCUB de a oferi conținut cultural valoros, de a susține artiști recunoscuți la nivel național și internațional și de a crea contexte relevante de întâlnire între patrimoniu, contemporaneitate și public. Proiectul propune o descoperire «la 360°» a acestei forme de expresie artistică, printr-un parcurs ce îmbină creația contemporană cu documentarea fotografică și cu referințe istorice relevante.
„Amalia Verzea – artistă, restaurator și coordonator de proiecte monumentale – deschide pentru publicul larg o fereastră spre lumina, spiritualitatea și poezia vitraliului. Lucrările expuse la ARCUB surprind complexitatea unui demers artistic unic în peisajul cultural autohton, printr-o selecție ce reflectă peste trei decenii de activitate, desfășurată în atelierele din Italia și România. Vizitatorii vor putea admira vitralii arhitecturale realizate pentru spații sacre și monumente istorice, din Italia (Biserica «Madonna della Neve» – Castelletto Ticino) și România (Biserica cu Lună – Oradea, Catedrala «Sfântul Nicolae» – Oradea, Mănăstirea Probota, Mănăstirea Plumbuita, Biserica «Sfântul Spiridon Nou», Biserica Evanghelică «Sf.Maria» din Sibiu, Muzeul Național «George Enescu» etc.)”, precizează organizatorii.
Punctul culminant al expoziției îl reprezintă vitraliile restaurate recent pentru Cazinoul din Constanța, una dintre cele mai emblematice clădiri Art Nouveau din Europa. Realizate de atelierul AmaGa, vitraliile impresionează prin rafinamentul compoziției și modul în care reinterpretarea artistică respectă spiritul epocii.
„Expoziția prezentată la ARCUB este un demers artistic și educativ, care pune în valoare o formă de artă adesea prea puțin cunoscută publicului larg. Este un privilegiu să colaborăm cu artista Amalia Verzea, iar acest proiect confirmă încă o dată rolul esențial al culturii în viața orașului”, a afirmat Mihaela Păun, director ARCUB.
Expoziția poate fi vizitată la ARCUB – Hanul Gabroveni (Str. Lipscani 84–90, etaj 1), sălile Coloanelor, Gabroveni și Lipscani, în perioada 21 august – 21 septembrie 2025, de marți până duminică între orele 12:00 – 20:00. În zilele de luni expoziția este închisă.
Biletele sunt disponibile pe www.iabilet.ro și la Casa de bilete ARCUB.
Prețul biletelor este: 45 lei (standard); 35 lei (reducere pentru elevi, studenți, pensionari).




Într-un turneu memorabil, Orchestra Simfonică București reinterpretează capodopere ale muzicii clasice
Constelația artelor pe „ecranele” Institutului Cultural Român
Educația prin lectură, un obiectiv major susținut prin inițiative valoroase
Toamna teatrală: un festival național la a XXXV-a ediție
Bucureștiul, capitala celui mai așteptat festival cinematografic al acestei toamne
Galați, octombrie 2025: epicentru al comediei teatrale românești
Festivalul Internațional de Teatru Independent, sub semnul ineditului
Două mari festivaluri într-un weekend cinematografic memorabil