
Lucrările de expertiză contabilă judiciară, în atenția profesioniștilor contabili gorjeni
Numărul 12, 4-10 aprilie 2017 » Agenda CECCAR
Filiala CECCAR Gorj a organizat, la 30 martie a.c., o întâlnire de lucru cu tema Expertiza contabilă – aspecte procedurale, la care au fost invitați experții contabili înscriși în Grupul Experților Judiciari în anul în curs.
Membrii filialei au discutat cu Maria Mariana Somnea, președintele CECCAR Gorj, și Elena Cîmpeanu, auditorul de calitate al filialei, diverse aspecte privind activitatea de expertiză contabilă judiciară, precum incompatibilitățile și situațiile în care experții se abțin de la efectuarea unor lucrări.
Au fost dezbătute și cazurile referitoare la numirea experților în expertizele contabile care au ca obiect contestarea unor procese-verbale emise de ANAF și necesitatea deținerii calității de consultant fiscal de către experții contabili judiciari numiți în astfel de cauze, subliniindu-se inexistența unei obligații legale în acest sens.
S-a stabilit, în urma discuțiilor, că auditorul de calitate al filialei va întocmi un document cu propunerile experților contabili judiciari, atât în ceea ce privește colaborarea cu instituțiile beneficiare, cât și întocmirea lucrărilor de expertiză contabilă judiciară, document ce va fi prezentat, împreună cu lista membrilor GEJ 2017, la o viitoare întrunire cu reprezentanții organelor judiciare.
La Art Safari, omul contemporan în expresia lui artistică
Expoziţie la Biblioteca Academiei Române: mărturii despre un tezaur de presă cu aproape 60.000 de titluri
Cu multe târguri se face… primăvară
Un festival de arhitectură subordonat calităţii vieţii de zi cu zi
EnergyFEST, o fereastră deschisă spre un viitor sustenabil
Cererea şi oferta de carte, stimulate de Ziua Naţională a Lecturii
Arta muzicală, la superlativ: Madrigal, 60 de ani
Premieră necinematografică în... cinematografie